Вперше Дилема Ув’язнених (Prisoner's dilemma), або як її ще називають дилема виграшу-програшу була запропонована в середині 20 століття в роботі американських математиків Мерила Флара і Мелвіна Дрешера. Назва зявилась завдяки іншому математику – Альберту Такеру.

Суть задачі наступна: Дві людини роблять вибір між А і Б на таких умовах

  1. Якщо 2 ув’язнених визнають провину, кожний з них отримує по 5 років в’язниці;
  2. Якщо ув’язнений А буде мовчати, а Б визнає провину, то перший сяде на 10 років, а другий на 3 роки;
  3. І навпаки, тоді Б сяде на 10 років, а А на 3 роки
  4. Якщо ж 2 будуть мовчати, то за браком факту злочину їх випустять на волю

Який з результатів більш реальний? Кожний з ув’язнених піддається спокусі раціонального егоїзму і колективного альтруїзму.

Наприклад хід думок увязненого такий: «Якщо мій напарник зізнається і я теж зізнаюсь то ми отримуємо по 5 років ув’язнення. Якщо я зізнаюсь перший то отримаю лише 3 роки, але якщо буду мовчати а напарник зізнається першим то я отримаю 10 років. Вигідно зізнатися, незважаючи на поведінку напарника».

Хоча ідеальний варіант – мовчати обом і вийти на волю усвідомлюється але не приймається через брак довіри та комунікацій. Хід думок напарник схожий і обоє отримують по 5 років.

Кожний обрав стратегію, яка не приводить до найкращого результату але краща особисто для кожного (спокуса раціональним егоїзмом)

На практиці, обидва обирають «синицю в руці» - гарантію впевненості при особистих втратах. Недовіра до напарника, непевність ситуації, неможливість бути впевненим у результатах відповіді напарника приводить до ситуації, яку називають – рівновагою Неша (у грі не може бути отриманий індивідуальний кращий результат, якщо інші учасники не узгоджують і не змінюють своїх стратегій). Простіше кажучи програють обидва.

Висновок простий: якщо між гравцями (в експерименті – ув’язненими) є довіра, співпраця, узгодження всіх кроків, взаємні поступки. Прикладаються збалансовані (системні) зусилля для отримання кращого результату кожним учасником. В результаті всі гравці виграють більше.

Якщо перекласти це на бізнес та економіку, то очевидним є тісна координація між собою гравців ринку по: цінах, стратегіях продажу, умовах поставки. В іншому випадку кожний програє по-своєму.

Онлайн-гра, яка дозволяє наглядно побачити ефект від взаємодії - Грати онлайн 

Поділися з друзями:

>